جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
|
|

تأکید رئیس قوه قضائیه به عدم تمایل تبدیل وکلا به ابزاری در دست این دستگاه

رئیس قوه قضاییه بنا به آنچه در خبرگزاری ها عصر روز25/7/90 منتشر شد، در دیدار با اعضای کمیسون قضائی مجلس با تاکید بر اینکه قوه قضاییه به دنبال این نیست که وکلا به ابزاری در دست دستگاه قضایی تبدیل شوند، گفت: روح کلی لایحه‌ای که از سوی قوه قضاییه برای موضوع وکالت به مجلس تقدیم شده، این است که ضمن حفظ استقلال وکلا شرایط به‌گونه‌ای شود که تعامل بیشتری برقرار باشد.

آیت‌الله آملی لاریجانی تاکید کرد: قانون مربوط به وکلا باید این خصوصیت را داشته باشد که هر فردی بدون توجه به شرایط و ویژگی‌های لازم برای اخذ وکالت، نتواند وارد این حرفه شود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: وکلا باید مستقل باشند و با استقلال خود به دستگاه قضایی کمک کنند اما نباید هم؛ این طور باشد کسانی که حدود قانونی را رعایت نمی‌کنند، در این کار وارد شوند یا از این حرفه سوءاستفاده نمایند.

این اظهارات در شرائطی مطرح می شود که ظاهرا کانونهای وکلا انتقاداتی نسبت به لایحه مورد اشاره دارند وبعضا برداشت هائی مبنی بر اینکه قوه مخالف استقلال کانون است. به نظر شما تا چه اندازه اعلام نظر فعلی رئیس قوه قضائیه در ایجاد همدلی بین کانون های وکلا وقوه قضائیه موثر است واصولا حفظ استقلال حرفه ای وکلا چه تاثیری در حفظ استقلال حرفه ای قضات واجرای دادرسی عادلانه در کشور آن دارد؟

 

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

توسط:عباس

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۱
اگر اقایان به وکیل مستقل معتقد باشند بهترین کار جهت تقویت دستگاه قضائی این است که مرکز مشاوران خود را متوقف کنند نه اینکه هر سال باز نیرو به موازات کانون جذب نمایند .با این حال باید از اظهار نظر رئیس قوه استقبال کرد.

توسط:محمد رضائی

ﺳﻪشنبه ۲ آبان ۱۳۹۱
رئیس کانون وکلای مرکز اخیرا گفت بدون نظر گرفتن از کانون هم اینک لایحه ای راجع به وکالت در کمیسیون دولت در دست بررسی است اگر این گونه است ادم می ماند کدام را باور کند عدم تمایل به ابزار شدن کانون را یا در نبود وکلا برایشان نسخه پیچیدن؟

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

حقوق مردم و حصول توافق هسته ای

دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴

مردم ایران و ظرفیت های فضای سایبری

دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

هفته دولت و حقوق شهروندان

شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳

حقوق ملت و سیاست خارجی

دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲

ارزیابی دولت جدید

چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

انتخابات فرارو و نقش ما شهروندان

ﺳﻪشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲

استیضاح وزیر کار

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱

روز جهانی حقوق بشر

شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱