جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
|
|

حقوق ملت و سیاست خارجی

همانگونه که مطلعید اخیرا بحث مذاکرات هسته ای ایران با دولتهای غربی یا به طور دقیق تر با 5+1 و نحوه تعامل با آمریکا در سطح داخل کشور، موضوع طرح دیدگاههای مختلف قرار گرفته بنحوی که از یک سو افرادی تصویری رویائی از نتایج این مذاکرات به تصویر کشیده اند و از سوی دیگر ، برخی مداحان وفعالان سیاسی و رسانه ای صراحتا مذاکره کنندگان کشور را به باد مسخره گرفته و انتقادات مختلفی را علیه آنها مطرح کرده اند. هم چنین تابلوهائی در تهران و برخی شهرستانها نصب شد که نوعی تضعیف تیم مذاکره کننده محسوب شد و به همین جهت به دستور نهادهای قانونی ذیربط، تابلوهای جمع شد اگرچه اخیرا یک مسئول در شهرداری تهران اعلام کرد که بزودی این تابلوها دوباره نصب می شود !

 مقام رهبری در سخنرانی قبل از روز سیزدهم آبانماه تاکید کردند که هیچکس حق ندارد مذاکره کنندگان کشور را تضعیف کند. با این حال معلوم نیست که محافل منتقد دولت تا چه اندازه به این تذکر رهبر انقلاب گوش خواهند داد. این فضای سیاسی داخلی نشان می دهد که سیاست خارجی نقش مهمی در پیشبرد منافع ملت دارد والّا گروههای مختلف از کنار آن به سادگی رد می شدند. به نظر شما در موقعیت فعلی چگونه می توان از مجریان سیاست خارجی ایران در راستای منافع ملت حمایت کرد؟ نهادهای قانونی در داخل کشور برای حفظ وفاق عمومی وجلوگیری از اقدامات افراطی و تقویت اقتدار داخلی به عنوان مهم ترین تکیه گاه سیاست خارجی ، چه فعالیتهائی را باید جدی تر دنبال کنند ؟

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

توسط:رضاکوثری

شنبه ۲ آذر ۱۳۹۲
واقعا احساس غرور می کنم که دانشمندان هسته ای ایران کاری کردند که این روزها همه در سراسر جهان در تب وتابند تا با ایران به توافق برسند . همین احساس را همه مردم دارند وبرای دکتر ظریف دعا می کنند . این بهترین سرمایه است و همین عکسی که به نقل از فیس بوک وزیر خارجه گذاشته اید خیلی خوب گویاست که ایشان نیز حال مردم کشور را خوب درک می کند.

توسط:lمرضیه رهنما

ﺳﻪشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۲
لطفا بگوئید به این آقایانی که در این بحبوحه اعدام می کنند یا دستگیری روزنامه نگاران وامثالهم را براحتی انجام میدهند که دست نگه دارند بذارند کار هسته ای ایران به نتیجه برسد وبهانه دست صهیونیستها نیفتد که افکار عمومی را علیه نظام ما راه بیندازند واینطور وانمود سازند که حتما باید فشار علیه کشور ما باشد . تشکر می کنم از طرح این بحثهای روز اگرچه نمی دانم چرا فعالان حقوقی مشارکت وسیعی در این گونه بحثها ونظرخواهی ها ندارند.

توسط:شمس اردکانی

پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲
بهترین کار این است که نظرات کارشناسانه و علمی در خصوص ابعاد مختلف مذاکرات مطرح شود وبجای تحلیلهای سطحی زمینه ای فراهم آوریم که متخصصین واهل فن به یاری مذاکره کنندگان بیایند ودیگر اینکه قوای مختلف خصوصا بخش قضائی همراهی کنند از این حیث که مبادا در این فرایند کارهائی صورت گیرد که در سطح دنیا علیه کشورمان سر وصدا راه بیندازد وعملا مذاکره کنندگان را در موضع ضعیف قرار دهد چنانچه در روهای اخیر برخی اعدام هائی که در کشور اجرا شد فضائی را در اختیار ضد انقلاب قرار داد تا عیه کشورمان جو سازی کنند البته آن بی انصافها نیز اقدامات تروریستی علیه سرابازان مرزی ایران در سراوان یا علیه دادستان زابل را نمی بینند یا کمرنگ بدان می پردازند. حرف آخر اینکه باید اجماع داخلی برای دفاع از منافع ملی شکل گیرد که هر کس آهنگ خاص خود را ننوازد

توسط:lمحمد.عباسی

شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲
دم اقای ظریف گرم که این روزها در ژنو کولاک کرده و یه تنه بار بیش از 75 میلیون ایرانی رو بر دوش کشیده و نشون داده که اگه کار دست آدم خبره باشه چه تفاوت اساسی با وضعی داره که غیر متخصص توی میدونهای بزرگ تصمیمات ملی باشه. مردم پشت دولتند ودعا می کنند برای اقای ظریف همین بهتر راهکار موفقیته. یا علی

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

حقوق مردم و حصول توافق هسته ای

دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴

مردم ایران و ظرفیت های فضای سایبری

دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

هفته دولت و حقوق شهروندان

شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳

حقوق ملت و سیاست خارجی

دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲

ارزیابی دولت جدید

چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

انتخابات فرارو و نقش ما شهروندان

ﺳﻪشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲

استیضاح وزیر کار

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱

روز جهانی حقوق بشر

شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱