ﺳﻪشنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
|
|

کارایی هیئت منصفه در نظام حقوقی ایران

«جناب آقای سراج قاضی دادگستری وعضو هیئت نظارت بر مطبوعات ، اخیرا در گفتگو با یک خبرگزاری اظهار داشت: هیئت منصفه یک رکن دادگاه مطبوعات است و این دادگاه بدون هیئت منصفه رسمیت ندارد. وی افزود: طبق ماده 36 قانون مطبوعات قبلا وزیر ارشاد 7 نفر اعضای هیئت منصفه را دعوت و هیئت را تشکیل می‌داد اما الان دعوت به عهده رئیس قوه قضاییه یانماینده وی سپرده شده است. این اختیار از وزارت ارشاد گرفته شده و بر عهده قوه قضاییه سپرده شد.

وی ادامه داد: در کشور الان 441 نفر اعضای هیئت منصفه را تعیین کردیم که مشغول انجام وظیفه هستند. در تهران 21 نفر و در استان‌ها 14 نفر عضو هیئت‌های منصفه هستند.

سراج گفت:‌ این هیئت‌ها هر 2 سال یکبار و در مهرماه تعیین می‌شوند و آمار 2 ساله هیئت‌های منصفه که گرفتیم بیش از 30 استان کشور خوشبختانه در این 2 سال حتی یک پرونده مطبوعاتی هم نداشتند.

عضو هیئت نظارت بر مطبوعات گفت:‌اما طبق قانون و دستور رئیس قوه قضاییه باید برای هر استان هیئت منصفه تعیین می‌کردیم که اگر یک پرونده مطبوعاتی هم تشکیل شد بدون هیئت منصفه نماند.

وی گفت: محاکم کیفری استان صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های مطبوعاتی را دارند و از 3 قاضی عالیرتبه تشکیل می‌شوند اگر اعضای هیئت منصفه مطبوعات در دادگاه مطبوعات نباشند اصلا دادگاه مطبوعات رسمیت ندارد هیئت منصفه یک رکن دادگاه مطبوعات است.

سراج ادامه داد: این موضوع تاکید رئیس قوه قضاییه بوده که حتما هیئت منصفه حتی در استان‌هایی که مطمئن هستید پرونده تشکیل نمی‌شود مستقر شود.»

با توجه به اینکه اخیرا بار دیگر در مکاتبه رئیس قوه قضائیه به رئیس جمهور بحث هیات منصفه مطرح وایشان تاکید نمود که قاضی دادگاه الزامی ندارد که بر خلاف نظر خود تابع نظرهیات منصفه رای دهد . به نظر شما آیا ایجاد هیات منصفه  وحضور آن در رسیدگی های مطبوعاتی یا در آینده  انشاء الله در رسیدگی های سیاسی(در اجرای اصل 168 قانون اساسی) تغییر چندانی در  نتایج آرا صادره ذیربط دارد و خواهد داشت یا خیر؟ آیا می توانیم این عملکردها را به عنوان دستاورد نظام حقوقی ایران در سطح جهانی معرفی کنیم؟

انتهای متن/ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

نظرات کاربران

توسط:مهدی رمضانی

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۱
معلوم است که درک ما از هیات منصفه آن گونه که در کلام رئیس قوه آمده با برداشت جهانی از هیات منصفه وکارائی های آن تفاوت دارد در واقع اینجا هیات منصفه فقط یک نظر مشورتی می دهد قاضی می تواند بپذیرد ومی تواند نپذیرد بعید می دانم این برداشت از هیات منصفه دستاوردی برای ما در سطح جهانی محسوب شود. لازم است فقها در این خصوص نظر دهند شاید باب جدیدی باز شود

نظردهی

نام*
ایمیل
نظر شما*
نظر شما پس از تایید اپراتور نمایش داده خواهد شد

حقوق مردم و حصول توافق هسته ای

دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴

مردم ایران و ظرفیت های فضای سایبری

دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

هفته دولت و حقوق شهروندان

شنبه ۸ شهریور ۱۳۹۳

حقوق ملت و سیاست خارجی

دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲

ارزیابی دولت جدید

چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۲

انتخابات فرارو و نقش ما شهروندان

ﺳﻪشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲

استیضاح وزیر کار

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۱

روز جهانی حقوق بشر

شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۱